Fillimi / Aktualitet / Politikë / Pse po ikin mjekët nga Shqipëria?! Arsyen e “zbulon” Sali Berisha

Pse po ikin mjekët nga Shqipëria?! Arsyen e “zbulon” Sali Berisha

Ish- kryeministri Sali Berisha i rikthehet temës së emigrimit të mjekëve shqiptarë.

Berisha shkruan se universiteti i Tiranës shtyn përsëri datat e specializimeve, pasi numri i kandidatëve pjesëmarrës është më i ulët se sa numri i kuotave!

Reagimi i Berishës

Largim masiv i mjekeve nga Shqiperia!

Mjeku dixhital jep lajmin ogurzi:

-largimin masiv te mjekeve nga Shqiperia.

-Universiteti i Tiranes shtyn perseri datat e specializimeve, pasi numri i kandidateve pjesemarres eshte me i ulet se sa numri i kuotave! Ky vertet eshte nje lajm ogurzi.

Autoritetet zyrtare te Universitetit te mjeksise dhane pak kohe me pare alarmin sepse numri i mjekeve qe marrin dokumenta per t’u larguar nga vendi eshte i barabarte me numrin e mjekeve qe diplomohen ne vend. Po te kemi parsysh ketu daljet ne pension te qindra mjekeve cdo vit, qe duhet te shoqerohen me diplomimin e mjekeve te rinj minimalisht sa numri i te pensionuarve, plus nevojat e tjera ne Shqiperi, mund te thuhet se po ecet me shpjetesi mbrapa.

Numri i mjekeve per 1000 banore po bie ne nivele tejet kercenuese per kujdesin shendetesor dhe me pasoja shume te renda per sherbimin shendetesor. sb

” I Nderuar Z. Berisha…! Uroj qe ky mesazh t’Ju gjeje sa mire me shendet Ju e te afermit tuaj…! Ne kete vend e situate qe po jetojme, dita dites po behen me evidente fenomene qe kurrsesi nuk mund te fshihen, ndaj me lejonit’Ju bej me dije fatkeqesisht nje lajm ogurzi: Universiteti i Mjekesise Tirane shtyn serish datat e specializimeve pasi nr. i kandidateve pjesemarres eshte me i ulet se nr i kuotave ngaqe mjeket po largohen… Ceshtje kohe edhe per mua para se te largohem nga ky vend…

Comments

comments

Rreth dnal

Gjej gjithashtu

Çështja Tahiri, pas SHBA-ve Basha braktiset edhe nga partitë e djathta europiane

Dy ditë pasi ambasadori amerikan, Donald Lu dhe zëvendës asistent Sekretari i Shtetit për rajonin, …