Fillimi / Kryesore / Panteon / FOTOT/ 15 vendet më të mahnitshme, të panjohura nga turistët

FOTOT/ 15 vendet më të mahnitshme, të panjohura nga turistët

Shumë prej vendeve më të mahnitshme në botë nuk janë destinacione turistike të njohura, sepse është e vështirë për tu marrë me ta.

Por a nuk janë këto ishuj komod, ujërat e kaltra, fusha me lule, dhe ujëvarat mahnitëse një vlerë për tu vizituar? Të gjithë ata duken si ata i përkasin përrallave.

Side Bright mbledhur 15 vende të fshehta në planetin tonë që shumica e turistëve nuk e kanëe dëgjuar ende.

Mos e humbisni një shans për të qenë ndër hulumtuesit e parë!

Blagaj, Bosnia and Herzegovina

Blagaj është një fshat i vogël me ujëvarat të rrethuara me ujërat e kaltra. Shtëpi komode të bardha dhe një manastir janë të vendosura nën një shkëmb të madh.

Ky është një vend i shenjtë për dervishët dhe sufitë që kanë ndërtuar fshatin në këtë cep të parajsës.

 

Huacachina, Peru

 

Huacachina është një qytet oaz në mes të një shkretëtirë të madhe. Rruga nga Lima, kryeqyteti Perusë, në këtë vend të bukur merr rreth 5 orë.

Popullsia e qytetit është rreth 200 persona, kështu që ju mund të ndjeheni si jashtë nga bota atje. Gjithashtu, ju mund të ngisni një Sandboard në kodrat peruane.

Lake Hillier, Australia

 

Vetëm imagjinoni plazhe me rërë rrethuar nga pyje eukalipti në liqenin më rozë në botë … Liqeni Hillier është e vendosur në Middle Island në jug-perëndim të Australisë. E vetmja mënyrë ju mund të shkoni atje është me aeroplan. Vendi u zbulua në 1802, dhe ai mbetet rozë gjatë gjithë vitit! Ishte supozuar se disa leshterike dhe mikroorganizmat e bëri vendin e rozë, por studimet e mëvonshme nuk e kanë konfirmuar këtë. Prandaj, askush nuk e di pse uji ka këtë ngjyrë të pazakontë.

Hidden Beach, Marieta Islands, Meksikë

 

Hidden Beach (Playa de Amor) është një plazh sekret me ujë të pastër dhe një larmi të madhe të zogjve që jetojnë atje. Ju mund të arrini në këtë pjesë të vetmuar parajse vetëm nga uji. Pas ecjes nëpër një labirint të shpellave nënujore për disa minuta, ju do të zbuloni një plazh të mrekullueshëm të humbur në thellësitë e ishullit.

 

                                      Guva Silfra, Islandë

 

Guva Silfra është e vendosur në Parkun Kombëtar Thingvellir në Islandë. Ky është një vend i preferuar për zhytësit dhe aventurierët. Është e mundur mendjen këtu, sepse uji i ftohtë është tepër e pastër. Ju mund të shihni nëpërmjet 300 metra nën ujë!

                                                    Isola Bella, Italy

 

Pa dyshim, Isola Bella, ishulli italian në Lago Maggiore, është një nga më të bukurit në botë. Pallati madhështor Borromeo dhe një kopsht shumënivelësh krijojnë një peisazh magjik dhe burime që zënë pothuajse tërë vendin e vogël. Për më tepër, ju do të jetë në gjendje për të parë pallonj të bardhë, të njohur gjithashtu si zogj mbretërorë, që enden ngadalë në kopsht.

                                                     Popeye Village, Malta

 

Fshati Popeye përbëhet nga shtëpi të vogla prej druri që janë ndërtuar fillimisht për të shesh xhirimin muzikal Popeye në vitet 1980. Këto ditë, ai është një vendpushim me një park, ku ndalen kroçerat rreth gjirit, ku mbizotorojnë pamje mahnitëse. Është i mrekullueshëm peisazhi i brendshëm i shtëpive të dekoruara  në të njëjtën mënyrë siç ndodheshin gjatë xhirimeve të filmit.

                                          Toka e Kuqe, Dongchuan, Kinë

 

Toka e Kuqe në Dongchuan është një luginë malore në jug-perëndim të Kunming, kryeqyteti i Provincës Yunnan. Për shkak të largësisë së infrastrukturës publike, ky vend nuk është në një hartë turistike të Kinës. Ajo u zbulua në mes të viteve 1990. Peisazhet valëzore, arrihen duke krijuar një jorgan lara-lara, ata janë ngjyrë kafe në të kuqe për shkak të përqendrimit të lartë të mineraleve dhe fosileve.

                                                                          Flores Island, Portugal

Flores Island është në listën e trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Ka një park kombëtar me florë dhe faunë unike. Ajo është e vendosur në pikën më perëndimore të ishujve Azores pranë bregut të Portugalisë. Ajo  përkthehet edhe si “një pelerinë e luleve” nga portugalishtja, sepse pothuajse të gjithë territorin e saj është e mbuluar me lule të ndryshme shumëngjyrëshe. Gjithashtu, ka burime natyrore të nxehta, laguna, fusha orizi të përmbytuara, fshatra komode, liqene, vullkane, dhe shpella me famë botërore.

The Door To Hell (e njohur edhe si Krateri Darvaza), Turkmenistan

Ky krater gjigant është me diametër rreth 60 metra dhe 20 në thellësi. Vendasit e quajnë këtë vend “Dera e ferrit.” Gjeologët aksidentalisht zbuluan një shpellë me rezerva të mëdha të gazit natyror. Në mënyrë për të shmangur efekte të dëmshme për njerëzit dhe bagëtinë, gazi u dogj. Zjarri ishte menduar për të dalë pas disa ditësh, por ajo u dogj për 45 vjet.

Ky fenomen unik dhe interesant tërheq turistë nga e gjithë bota.

Parku Kombëtar Lencois Maranhenses, Brazil

Lencois Maranhenses Parku Kombëtar (Lençóis Maranhenses) është e vendosur në bregdetin e Oqeanit Atlantik, në verilindje të Brazilit. Çdo vit gjatë sezonit të shirave, mijëra laguna paraqiten në mesin e dunave të rërës.

Kjo është një mister se si peshqit dhe gaforret vijnë këtu pas thatësirës. Koha më e mirë për të vizituar Lencois Maranhenses është nga korriku deri në shtator, kur lagunat arrijnë kapacitetin e tyre të plotë.

                                                           Setenil de las Bodegas, Spanjë

 

Qyteti i vogël i Setenil de las Bodegas ka qenë i vendosur në një shkëmb në jug të Spanjës për tetë shekuj. Vendasit e quajti atë “një qytet nën shkëmbinj.

Muret dhe kulmet e shtëpive pjesë e shkëmbinjve të mëdhenj.

Ata mbrojnë vendasit nga dielli përvëlues dhe era. Duke qenë në këtë vend mbresëlënës malor, ju ndjeheni si një pikë e vogël në univers.

                       Shpella e Shën Marcel d’Ardeche, France

 

Ky vend u gjet në vitin 1836 nga një gjahtar francez. Bodrumi i de Saint-Marcel-d’Ardeche (Saint-Marcel-d’Ardeche) është i vendosur në rajonin e Rhône në Alpet franceze. Ky është një rrjet i madh i shpellave me ujë të kristaltë  dhe shkëmbinj ngjyra- ngjyra.

 

                                                   Shpellat e mermerit, Kili

 

Shpellat e mermerit janë vendosur në një gadishull në General Carrera në Kili.

Ky rrjet të lë pa frymë nga pamjet e shpellave që janë krijuar pranë ujit për mijëra vjet. Këto mure mermeri janë tepër të bukura.

Las Lajas Sanctuary, Kolumbi

 

Las Lajas Sanctuary është e vendosur në një grykë në kufirin midis Kolumbisë dhe Ekuadorit.

Ndërtesa neo-Gothike dhe muret e brendshme janë shumë interesante! Kisha ngrihet 45 metra mbi lumin në mes të shkëmbinjve dhe ujëvarave.

/DailyNews.al/

Comments

comments

Rreth Redaksia

Gjej gjithashtu

LISTA/ Renditja sipas US News: Ja 23 vendet më të fuqishme të botës

SHBA ka ruajtur pozitën e saj si kombi më i fuqishëm në botë, pavarësisht rënies …