Fillimi / Ndërkombëtare / Europë / Exit Poll: CDU e Merkelit fiton 32%, partia e ekstremit të djathtë 13.5%

Exit Poll: CDU e Merkelit fiton 32%, partia e ekstremit të djathtë 13.5%

Partia e kancelares Angela Merkel CDU dhe partia simotër e saj, CSU, me të cilën është në koalicion, kanë fituar 32% të votave në zgjedhjet federale në Gjermani.
Rezultatet e Exit Poll, sipas transmetuesit publik, ARD/infratest-dmap, transmeton Express.

Centre-right CDU/CSU: 32.5%

Centre-left SPD: 20%

Right-wing nationalist AfD: 13.5%

Liberal FDP: 10.5%

Greens: 9.5%

Die Linke (The Left): 9%

Comments

comments

Rreth KL AL

Gjej gjithashtu

Refugjatët/ Danimarka nxjerr ushtrinë në kufi me Gjermaninë

Danimarka ka vendosur ushtarë në kufirin me Gjermaninë, me qëllimin të përforcohen në këtë mënyrë …