Fillimi / Kulture / Kroacia konfirmon pjesëmarrjen në Eurovizionin e vitit 2018-të (VIDEO)

Kroacia konfirmon pjesëmarrjen në Eurovizionin e vitit 2018-të (VIDEO)

Kroacia e ka konfirmuar sot pjesëmarrjen në Eurovizionin e vitit 2018-të.
Shteti fqinj ka marrë pjesë për herë të parë në Festivalin Evropian të Këngës – Eurovizion, në vitin 1993, ndërsa pozita më e mirë është vendi i katërt në finalen e vitit 1996 dhe 1999, shkruan KultPlus.

HRT, televizioni publik kroat sot e ka konfirmuar se do të jetë pjesëmarrës në garë, dhe kësisoj pas disa muajsh do të dihet përfaqësuesi nga ky shtet. Këtë vit, Kroacinë në Eurovizion e përfaqësoi këngëtari Jacques Houdek me këngën “My Friend”.

Në anën tjetër, Sllovakia sot ka konfirmuar se nuk do të marrë pjesë në Eurovizionin e vitit 2018-të.

Sllovakia për herë të fundit ka marrë pjesë në Eurovizion në vitin 2012-të, dhe është një nga ato shtete që gjithmonë renditet dobët në toplistën finale.

Comments

comments

Rreth KL AL

Gjej gjithashtu

VIDEO/ Ish-rokstari i Bjelo Dugme: si e shkatërroj grupin kënga në shqip

Edhe pse kanë kaluar më shumë se tre dekada që kur është larguar nga bendi …