Fillimi / Ndërkombëtare / Europë / Vazhdojnë kërkimet për të mbijetuarit e tërmetit në Meksikë

Vazhdojnë kërkimet për të mbijetuarit e tërmetit në Meksikë

Forcat e shpëtimin po kërkojnë të mbijetuarit nga tërmeti i fuqishëm në Meksiko Citi, që vrau më shumë se 200 persona.
Zjarrfikësit, policia, ushtarët dhe vullnetarët ende po kërkojnë në rrënojat e 40 ndërtesave që janë shkatërruar në kryeqytetin Meksikan.

Kryetari i Meksiko City-t, Miguel Ancer Mancera, ka thënë se “ Po vazhdojmë të kërkojmë për njerëz”, derisa 40 persona janë gjetur të gjallë në rrënojat e dy ndërtesave, raporton AFP.

Shumë njerëz kanë kaluar natën në sheshe, tenda në pamundësi për tu kthyer në shtëpitë e tyre.

Tërmeti me intensitet prej 7.1 shkallës ka goditur Meksikën në përvjetorin e tërmetit të madh që pati lënë mijëra të vdekur.

Comments

comments

Rreth KL AL

Gjej gjithashtu

ISIS merr përgjegjësinë për sulmin në Francë

Shteti Islamik (ISIS) ka thënë sot se sulmuesi i cili kreu sulmin vdekjeprurës me thikë …