Fillimi / Jete / Shoqëri / Vdes gruaja më e pasur në botë

Vdes gruaja më e pasur në botë

Biznesmenia franceze dhe trashëgimtarja e gjigantit të kozmetikës, L’Oreal, Liliane Bettencourt, ka ndërruar jete sot ne moshën 94- vjeçare. Lajmin e ka thënë të enjten vajza e saj.

Familja Bettencourt, e cila themeloi L’Oreal, ka 33 përqind të aksioneve të kompanisë. Lindur në Paris në vitin 1922, vajza e vetme e Eugene Schueller, themeluesi i kozmetikës shumëkombëshe, në vitin 1950 u martua me politikanin franceze André Bettencourt.

Bettencourt njihej edhe si gruaja më e pasur në botë, sipas një vlerësimi të Forbes këtë vit, i cili vlerësoi të ardhurat e saj neto në 39.5 miliardë dollarë.

Comments

comments

Rreth Kl Ma

Gjej gjithashtu

Transgjinorja e parë shqiptare: Po shijoj ditët e fundit të jetës, nuk luftoj më me kancerin

Edona James është transgjinorja e parë shqiptare. Ajo, rreth moshës 13 vjeçare, duke mos e …