Fillimi / Fine living / Këshilla / Kungulli trajton aknet, prostatën dhe venat e zgjeruara

Kungulli trajton aknet, prostatën dhe venat e zgjeruara

Kungulli është sjellë në Evropë nga spanjollët në shekullin e 16-të. Përveç mishit të lëngshëm, vitaminave të pasura, për mjekim përdoren edhe farat dhe vaji i kungullit.

Farat e kungullit përdoren më së shumti për qëllime mjekësore. Hulumtimet tregojnë se ato përmbajnë komponime që luftojnë me sukses qelizat kanceroze, por ato janë gjithashtu të mira në luftimin e disponimit të keq, akneve dhe venat e zgjeruara.

Ata janë të pasura me proteina, mangan, fibra, magnez dhe fosfor. Ato përmbajnë një përqindje të lartë të zinkut, e cila është shumë e rëndësishme për imunitetin, ndikojnë për gjumë dhe përmirësojnë të parët.

Hulumtimet gjermane tregojnë se gratë që i nënshtrohen menopauzës dhe konsumojnë çdo ditë fara kungulli, kanë një rrezik 23% më të ulët për t’u prekur nga kanceri i gjirit.

Megjithëse nuk dihet mekanizmi i veprimit pozitiv, një kombinim unik i acideve yndyrore të zinkut dhe omega-3, që përmban ai, konsiderohet si meritor. Farat e kungullit janë burim i mirë i  magnezit, ndihmon në rregullimin e presionit të lartë të gjakut dhe parandalimin e sulmeve të migrenës, dhe është burim i mirë i bakrit që ndihmon në reduktimin e gjendjes inflamatore të lidhura me artritin reumatoid.

Mishi i kungullit është i pasur me antioksidues, fibra, magnez, kalium dhe vitamina B,C,E, K. Ai përmirëson shëndetin e lëkurës, rrit imunitetin. Përbërësit e kungullit mbrojnë organizmin nga alergji dhe infeksione të ndryshme, sidomos gjatë periudhës së vjeshtës dhe dimrit.

Comments

comments

Rreth Kl Ma

Gjej gjithashtu

Problemet me nervin shiatik? Ja disa kura natyrale me rëndësi

Fillimi i vjeshtës është një nga periudhat kur nervi shiatik rikujtohet t’ju sjellë dhimbje. Kjo …