Fillimi / Ndërkombëtare / Botë / Pavarësia Katalonjës, Spanja ka filluar të marrë masat e para

Pavarësia Katalonjës, Spanja ka filluar të marrë masat e para

Qeveria spanjolle ka filluar që të marrë masat e para që kur paralamenti katalas votoi për shpalljen e pavarësisë.
Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy ka ‘zhveshur’ zyrtarët më të lartë të policisë së Katalonjës nga kompetencat e tyre.
Demostratat pro dhe kundër pavarëisë kanë vazhduar gjatë gjithë natës, raporton BBC.
Ndërsa tubime më të mëdha pritet të mbahen sot (28 tetor) në Madirid “për bashkimin e Spanjës dhe kushtetutës.
Kriza filloi kur udhëheqësit katalanas mbajtën një referendum të pavarësisë, duke kundërshtuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese që e kishte shpallur të paligjshëm.

Comments

comments

Rreth Redaksia

Gjej gjithashtu

Uashingtoni sanksionon 39 kompani ruse të armatimeve

SHBA publikoi të premten një listë prej 39 kompanish ruse të armatimeve që i është …