Fillimi / Aktualitet / Politikë

Politikë

Takimi Berisha-Lu, tre “thika në shpinën” e Bashës

Ato që u thanë në një orë takim midis Berishës dhe Lu-së përbëjnë goditjen më të rëndë personale ndaj Lulzim Bashës, që prej ngritjes së “kampingut” të tij përballë Kryeministrisë në 18 shkurt. Në kushtet kur edhe Presidenti Nishani e ka shpallur qartë pretendimin e tij për fronin e PD-së …

Lexo më shumë »

Ministri Vasili bën thirrje: Të nisë zbatimi i Vettingut siç e kërkon ligji! (Video)

Në çadrat pro peticionit të shoqërisë civile kanë firmosur deri tani ministrat socialistë dhe Kryeministri Rama. Kryebashkiaku Veliaj foli për objektivin e 1 milion firmave të qytetarëve, ndërsa ish-Kryeministri Majko i cilësoi ato si çadra të drejtësisë. “Ata kërkojnë sipas tyre çadrën e lirisë, ne kemi çadrën e drejtësisë”, tha …

Lexo më shumë »

SHËNIM: Linda Rama përballë Shkëlzen Berishës

Shkëlzen Berisha u thërrit plot dy herë në Komisionin Hetimor Parlamentar për të dhënë shpjegime për qindra mijëra euro të cilat kanë kaluar në llogarinë e tij bankare, teksa babai i tij, Sali Berisha, kryeministër i Shqipërisë, përfundonte procedurat për privatizimin e kompanisë më të madhe shtetërore nga CEZ. Edhe …

Lexo më shumë »

Deklarata e Mogherinit, Bumçi: Nuk pranojmë leksione

Opozita nuk pranon leksione nga asnjë përfaqësues i huaj, i cili nuk përfaqëson qëndrimet e BE, por të tijat personale. Kështu u shpreh deputeti demokrat Aldo Bumçi, në Ora News, teksa komentoi deklaratën e bujshme të Bashës rreth qëndrimit të  përfaqësues së politikës së jashtme të BE, Federica Mogherini. “Kryeministri …

Lexo më shumë »

Basha urdhëron Amerikën: Hiqini vizën Ramës!

Nga e ashtuquajtura Çadër e Lirisë, vjen një prej marrëzive më të mëdha të karrierës së Lulzim Bashës. Pasi i gjeti dashnore raportuesit europian për Shqipërinë, Knut Flekenshtainit dhe përbalti ambasadoren Vlahutin me akuza korrupsioni, Lulzim Basha tanimë nuk kursen as Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në mënyrë të paturp, …

Lexo më shumë »