Fillimi / Intervista / Intervista nga Bota

Intervista nga Bota

Gjenerali i NATO-s sfidon Rusinë: Reagojmë të bashkuar nëse preken aleatët në Ballkan

Nga siguria në Ballkanin Perëndimor përfiton siguria dhe stabiliteti në Europë, thekson gjenerali Petr Pavl, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO-s në intervistë ekskluzive për Deutsche Wellen. DW: Gjeneral Pavel, cilat janë planet e NATO-s për të forcuar sigurinë në një rajon të brishtë si Ballkani Perëndimor? Gjen. Petr Pavel: Ballkani Perëndimor …

Lexo më shumë »

Flet shkrimtari që krijoi “Narkos”: Njeriu më i afërt i Ecobar-it ishte nga Ballkani

Flet Mark Bowden, autori i librit investigative mbi Pablo Escobar që ka frymëzuar serialin televiziv “Narcos”: “Luftimi i karteleve të drogës sot është shumë e vështirë, prej mjeteve teknologjike dhe fitimeve gjiganteske. Në ndryshim nga Pablo Escobar, bosët e rinj lëvizin në hije, janë më fluidë, shmangin reklamën” Mark Bowden …

Lexo më shumë »

Kosova si Qiproja?

Dragoslav Dedović Oliver Ivanovic, pavarësisht kërcënimeve dhe gjykimit (16.8), do të kandidojë për zgjedhjet komunale në Kosovë. Ai beson se demarkacioni dhe njohja nuk janë zgjidhje e duhur për Kosovën dhe propozon “modelin e Qipros”. DW: Në diskutimin aktual për Kosovën ju përkrahni mendimin që Serbia mund të bëhet anëtare …

Lexo më shumë »

Shpërthen ambasadorja gjermane: Politikanët e Kosovës kanë bllokuar vendin, duhen zgjedhje të reja

Për ambasadoren gjermane në Prishtinë, Angelika Viets kriza politike në Kosovë është pasojë edhe e armiqësive të vjetra e egoizmave partiakë. Megjithatë në fund të mandatit në Kosovë ajo merr një kujtim të bukur me vete. Deutsche Welle: Zonja ambasadore Viets, ngërçi aktual politik në Kosovë, ku seancat parlamentare radhazi …

Lexo më shumë »

Intervistë për Kathimerini – Brian Hoyt Yee: Kufijtë e Ballkanit janë të përcaktuar qartë

Prania dhe interesimi amerikan për Ballkanin perëndimor mbetet i fuqishëm dhe politika e shteteve të bashkuara nuk ka ndryshuar, deklaron zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Brian Hoyt Yee, në një intervistë për të përditshmen greke Kathimerini dhe gazetarin Stavros Tzimas. Stabiliteti dhe prosperiteti i vendeve të rajonit do të …

Lexo më shumë »

Intervista/ Çfarë fshihet pas ‘Planit Marshall’ të Gjermanisë për Ballkanin?

Koordinatori për Ballkanin në Ministrinë e Jashtme gjermane, Christian Hellbach shpjegon për Deutsche Wellen iniciativën “Berlin Plus”. Disa media në Ballkanin Perëndimor raportojnë për një plan të ri gjerman, “Planin Marshall” të Gjermanisë për Ballkanin. Çfarë fshihet pas tij? Ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel paraqiti në Konferencën e fundit …

Lexo më shumë »