Fillimi / Jete

Jete

26 vite më parë u hap xhamia e Et’hem Beut në Tiranë

xhamia-552x356

Sot shënohet 26-vjetori i rihapjes së xhamisë së  Et’hem Beut në Tiranë, pas mbylljes nga diktatura komuniste. “Më 18 janar 1991, pas afro tre dekadash ndalimi të besimit në Shqipëri, në Tiranë do të rihapej xhamia e Ethem Beut, nga një grup nismëtarësh myslimanë si: Xhavit e Iljaz Alimehmeti, Ramazan …

Lexo më shumë »

Ja kush e shpëtoi botën nga lufta bërthamore

b_1484719878-3288574

Në vitin 1962, Lufta e Ftohtë arriti pikën e saj kulmore. Ishte koha e krizës së raketave në Kubë, që për shumë historianë, ky ishte momenti kur bota ishte më afër se kurrë një lufte bërthamore. Revolucioni kuban kishte përfunduar në vitin 1959, dhe pas dështimit të operacionit në Gjirin …

Lexo më shumë »

Peqin/ Pamje e re pas 16-vitesh mungesë investimesh

Projekti

Zina Tosku Pas 16 vitesh mungesë investimi në qytetin e Peqinit, falë projektit qeveritar për Rilindjen Urbane të Qyteteve, kjo bashki do të mund të ofrojë një tjetër pamje për banorët. Aktualisht në këtë bashki, me financim të këtij programi, janë duke u kryer disa investime në infrastrukturën rrugore, dhe …

Lexo më shumë »

Gjërat që nuk t’i mëson shkolla/ Video

54645-650x358

Në shkollë mësoni çdo gjë që duhet të dini për matematikën, historinë, shkencën, por çfarë për mësimet që duhet t’i dimë për jetën? Askush nuk ua mëson në shkollë gjërat të cilat duhet të përballemi një ditë. Të kesh një të dashur Takimi me dikë është diçka të cilën të …

Lexo më shumë »