Fillimi / Jete / Dossier

Dossier

Skllavi që prodhoi recetën e Whisky-t

a_1487249705-4198206

Pas 150 vjetësh ‘Jack Daniels’ ka zbuluar skllavin që fshihet pas recetës së whisky-t më të famshëm dhe më popullor në Amerikë e në botë. Deri më tani njihej historia sipas të cilës një prodhues pijesh (i bardhë) me emrin Dan Call, kishte mësuar nxënësin e tij të ri, Jasper …

Lexo më shumë »

Tërrnoci, ishte më i madh se Vranja dhe Presheva

ternoc-640x428

Tërnoci në shekullin e XVI, ka qenë vendbanim më i madhë në Kadillëkun e Vranjës, thote për agjencine e lajemeve “Persheva jonë” Prof. Xhahit Ramadani duke ju rferuar dehsmiva dhe fakteve hisotrike sipas nje studimi shkencor  “Perandoria Osmane në shekullin XVI bëri tre regjistrime kadastrale në vitin 1519,1528 dhe në vitin …

Lexo më shumë »

Gramoz Ruçi në ’95-ën: ju rrëfej “Dragoin”, një ish-bashkëpunëtor i Sigurimit, sot prostitutë politike

ruci1

shte viti 1995. Po ndiheshin ethet e ardhjes së 96-ës, vitit të zgjedhjeve parlamentare. Një forum i pavarur i përbërë nga profesorë, ndër të cilët edhe Ndreçi Plasari, kishte hartuar një ligj antigenocid. Quhej “Për gjenocidin dhe krimet kundër njerëzimit, kryer në Shqipëri gjatë sundimit komunist për motive politike, ideologjike …

Lexo më shumë »

10 presidentët që ngritën në këmbë Amerikën

pres-SHBA11-658x424

Në të gjithë listën e Presidentëve të Shteteve të Bashkuara të gjithë kanë qenë të rëndësishëm, por dhjetë prej tyre cilësohen si presidentët më me ndikim në historinë Amerikës. Një nga treguesit e madhështisë për një president është ndryshimi që ai sjell, ndryshim që të jetë i vazhdueshëm dhe që …

Lexo më shumë »