Fillimi / Jete / Reportazhe

Reportazhe

Histori dhe mistere në lagunën e nartës

Nga Mihallaq Qilleri Padyshim që Manastiri i Shën Marisë së Fjetur (monastiri – në të vërtetë, sepse mono.gr.-vetmi, pra monahi, murg-murgeshë) është nga vendet më të bukura të Shqipërisë dhe si shkrimtar e kam përdorur këtë peizazh dhe misteret e tij në më shumë se një rast. Por ne nartiotët …

Lexo më shumë »

Brenda fortesave naziste (FOTO)

Këto janë fortesat bunkerë të ndërtuar  nga flota naziste që nga Lufta e Dytë Botërore. Movik Fort ndodhen në jug të Norvegjisë, në Kristiansand. Ato janë ndërtuar ndërmjet viteve 1941-1944 me qëllim mbrojtjen e trupave naziste nga kërcënimet e anijeve Aleate. Mediat vendase shkruajnë se emri origjinal i tyre është …

Lexo më shumë »

Parku i Karavastasë: Një destinacion ndryshe

Divjaka është një prej destinacioneve më të afërta për të kaluar një fundjavë në natyrë të qetë dhe në ajër të pastër. Kjo për vetë mundësitë që të jep parku që ka një shtrirje gjeografike të konsiderueshme. Moratoriumi i gjuetisë ka bërë të mundur që të rritet popullsia e shpendëve, …

Lexo më shumë »

Si duket Shqipëria nga Italia, pamje të magjishme (Foto)

Pak kohë më parë kemi publikuar disa foto se si dukeshin brigjet e jugut të Shqipërisë nga rajoni i Puglia-s në Itali, përkatësisht nga Salento. Sot ndërkohë po ju paraqesim disa fotografi të tjera të realizuara nga fotografët italianë nga Lecce të quajtur Fabrizio Passaseo, Alfonso Zuccala, Orazio Coelite, Gabriele …

Lexo më shumë »

Peqin/ Pamje e re pas 16-vitesh mungesë investimesh

Zina Tosku Pas 16 vitesh mungesë investimi në qytetin e Peqinit, falë projektit qeveritar për Rilindjen Urbane të Qyteteve, kjo bashki do të mund të ofrojë një tjetër pamje për banorët. Aktualisht në këtë bashki, me financim të këtij programi, janë duke u kryer disa investime në infrastrukturën rrugore, dhe …

Lexo më shumë »

Nuk është Rusi! Jemi në Shqipëri….(FOTOT)

Ngjan me fshatrat e Rusisë por është Shiroka, vetëm pak kilometër larg qytetit të Shkodrës. Një pamje që rrallë herë e kemi parë. Gjëja më e vështirë që mund të mos bësh është të mos dashurohesh me këtë panoramë fantastike. Është më shumë se mahnitëse. Një shëtitje e shkurtër të …

Lexo më shumë »