Fillimi / Jete / Shoqëri

Shoqëri

26 vite më parë u hap xhamia e Et’hem Beut në Tiranë

xhamia-552x356

Sot shënohet 26-vjetori i rihapjes së xhamisë së  Et’hem Beut në Tiranë, pas mbylljes nga diktatura komuniste. “Më 18 janar 1991, pas afro tre dekadash ndalimi të besimit në Shqipëri, në Tiranë do të rihapej xhamia e Ethem Beut, nga një grup nismëtarësh myslimanë si: Xhavit e Iljaz Alimehmeti, Ramazan …

Lexo më shumë »

Gjërat që nuk t’i mëson shkolla/ Video

54645-650x358

Në shkollë mësoni çdo gjë që duhet të dini për matematikën, historinë, shkencën, por çfarë për mësimet që duhet t’i dimë për jetën? Askush nuk ua mëson në shkollë gjërat të cilat duhet të përballemi një ditë. Të kesh një të dashur Takimi me dikë është diçka të cilën të …

Lexo më shumë »

Ja kush janë 8 personat më të pasur të planetit

undefined-1

Vetëm 8 persona, miliarderët më të mëdhenj të botës zotërojnë pasuri sa pasuria e 3.6 miliard njerëzve, të cilët përbëjnë dhe gjysmën më të varfër të botës. Këto janë shifrat e organizatës jofitimprurëse Oxfam. Kjo është tregues se hendeku mes të varfërve dhe të pasurive është shumë më shumë sesa …

Lexo më shumë »

Fati ynë, a është realisht në duart tona?

yll-420x230

Nga Oliver Burkeman Me sa duket po, të paktën sipas numrit të kërkimeve në Google të pjesës “Rruga që nuk mora” nga  Robert Frost – poezi mbi një shteg në pyll që ndahet në një moment në dy  rrugë – është më popullorja në historinë moderne (disa kohë më parë …

Lexo më shumë »

Ja si luftohet maskilizmi në Kili

40

Çdo muaj të vitit, një grup njerëzish mblidhen në një hapësirë publike në kryeqytetin kilian, Santiago, për të shijuar hobin e tyre, thurjen me shtiza. Por, për hombres tejedores,  në shqip “burra që thurin”, puna e dorës nuk është vetëm një pasion. Ajo është gjithashtu një mënyrë për të promovuar …

Lexo më shumë »

Imazhe tronditëse nga burgu më famë keq në botë

3C213E7400000578-0-image-a-13_1484420887483

Padyshim mund të cilësohet si një ndër burgjet më të ndyrë në botë. Gjendet në Rio de Janeiro të Brazilit dhe quhet “Insituto Penal Placido de Sa Carvalho”. Burgu është shumë i mbipopulluar ku dhjetra të burgosur jetojnë në një dhomë dhe kjo ka sjellë përplasje të shumta dhe vrasje. …

Lexo më shumë »

Zbuloni ku ndodhet kështjella e Walt Disney

Screen-Shot-2015-03-23-at-19.48.14-720x1024

Është kështjella e Neuschwanstein, në Gjermani, e ndërtuar nga Ludvig-u i II i Bavarisë (1845-1886) duke nisur nga 1869 me projektin e skenografit Christian Jank. Walt Disney e vizitoi, dhe mbeti i mrekulluar, e mori si model për të projektuar kështjellën e filmit vizatimor “Bukuroshja e Fjetur në Pyll”. Si …

Lexo më shumë »