Fillimi / Kryesore

Kryesore

Plani i Trump me BE dhe NATO, Pence takon sot liderët

pence

Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, do të takojë sot liderët e Bashkimit Evropian dhe të NATO-s, për t’i siguruar ata për angazhimin e SHBA-së në Evropë. Pence do të takojë shefen e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk, presidentin e Komisionit …

Lexo më shumë »

Vrasjet e 154 emigrantëve shqiptarë, Greqia nuk heton

Vrasje-Greqi-850x636

Familjet e viktimave shqiptarë të vrarë nga policia greke dhe nga neonazistët, ende nuk kanë marrë një përgjigje nga Athina zyrtare, lidhur me hetimet për vrasjet e 154 emigrantëve shqiptarë. Familjarët shprehen se qeveria greke dhe ajo shqiptare të fillojnë hetimin për këtë çështje, pasi numri i emigrantëve të vrarë …

Lexo më shumë »

Platformë maqedonase kundër platformës shqiptare

Skopje

Nismat për hartimin e një platforme maqedonase si kundërpërgjigje ndaj platformës së partive politike shqiptare shihet si e rrezikshme për stabilitetin dhe të ardhmen e vendit. Përmbajtja e platformës së tillë ende nuk është publikuar por, nismëtari i saj, Partia Socialiste që është në aleancë me VMRO DPMNE-në e Nikolla …

Lexo më shumë »

NYT: Rusia po nxit tensione në Kosovë

n1_1487531955-1256174

Rusia po nxit mosmarrëveshje në Ballkan, teksa NATO’ja po ruan një paqe të vështirë, shkruan sot The New York Times, në një artikull që flet për ndikimin negativ të Moskës në Kosovë gjatë kohëve të fundit. “Në pyjet e dendura përgjatë kufirit të kontestuar ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, një patrullë …

Lexo më shumë »

SHBA mbështet fuqishëm Malin e i Zi në NATO

john-heffern1_1487524978-4673796

SHBA do të vazhdojë të zhvillojë partneritetin e saj strategjik me Malin e Zi, tha ndihmës sekretari i shtetit për çështje evropiane dhe euroaziatike, John Heffern. Heffern ka deklaruar kështu në Mynih të Gjermanisë në një takim me Kryeministrin malazez, Dushko Markoviq, ku po mbahet një konferencë ndërkombetare e sigurisë. …

Lexo më shumë »

Rama: Çadra s’do i mbrojë dot nga Vettingu

screenshot-1_1487520797-2978642

Kryeministri Edi Rama ka komentuar sot protestën e opozitës në komunikimin live në rrjetet sociale. “Protestuesit kanë të drejtë të kërkojnë edhe vetëlargimin e qeverisë, por nëse çadra që polli protesta e djeshme do shërbejë si streha për t’u mbrojtur nga reforma në drejtësi, ata, protestuesit e djeshëm do jenë …

Lexo më shumë »

The Telegraph: Rusia organizoi komplotin për të mos lejuar anëtarësimin e Malit të Zi në NATO

js120761862-interpol-large-trans-nvbqzqnjv4bqtju-gig0leseyofqrxqouefrrnx8scdzs0aq9gyos4q-1487498148-7890922

Madje edhe sipas standardeve të intrigës së Ballkanit, konspiracioni që Mirko Velimirovic e ka zbuluar para policisë malazeze pak ditë para zgjedhjeve parlamentare në vend, u duk i rrezikshëm, shkruan e përditshmja britanike “The Telegraph” Në tre muajt pas puçit të parandaluar, dëshmitë e Velimirovicit dhe një dëshmitari tjetër, Aleksandar …

Lexo më shumë »

BE të mos mbyllë sytë para Ballkanit

37132741_303

Zhvillimet e javëve të fundit në Ballkan e kanë rikthyer vëmendjen e mediave sërish tek fëmija problematik i Europës. “Der Standard” në Vjenë analizon të shtunën (18.02) politikën e BE-së ndaj Ballkanit. Në Ballkan janë trazuar ujërat. Vendet e rajonit apelojnë tek partnerët për më shumë vëmendje. Kështu mund të …

Lexo më shumë »