Fillimi / Kulture

Kulture

“The Square” fiton çmimin në Festivalin e Filmit në Kanë

“The Square”, me regji të Ruben Ostlund, ka fituar çmimin më të madh në Festivalin e Filmit në Kanë. Filmi suedez ishte njëri nga 19 konkurrentët për çmimin prestigjioz Palme d’Or, në festivalin e 70-të në Rivierën Franceze. Kritikët kishin emëruar dramën franceze “Aids”, epikën ruse “Loveless” dhe  trilerin “Good …

Lexo më shumë »

3 fakte për Robert De Niron

Robert De Niro është njëri prej aktorëve më të mëdhenj të të gjitha kohërve. Ai, për të qenë sa më I përkryer në rolet që I jepeshin, fillimisht e sfidonte veten me po të njejtin rol në jetën e përditshme, e pastaj në film, transmeton Indeksonline. Para se Niro të …

Lexo më shumë »

Trio de Soprano mbajti koncertin në kuadër të FemArt

Në kuadër të edicionit të 5’të të Festivalit Ndërkombëtar FemArt, në sallën e kuqe të Pallatit të Rinisë u mbajt koncerti i Trio de Soprano. Alberta Troni, Erëmira Çitaku e Jeta Çitaku performuan ‘Ave Maria’ e kompozitorit Franz Schubert, Aria nga opera ‘I Capuleti e i Montecchi’ Eccomi in lieta …

Lexo më shumë »

Kritikët e zemërojnë ‘The Rock’

Është protagonist i filmit “Baywatch”, i frymëzuar nga seriali i famshëm me të njëjtin emër, dhe mesa duket është edhe mbrojtësi numër 1 i këtij filmi nga kritikat që ka marrë. Dwayne Johnson, i cili njihet edhe me nofkën “The Rock” (Shkëmbi), përdori Twitter-in për t’iu kundërpërgjigjur kritikëve. “Fansat e …

Lexo më shumë »

FOTO/ Konfirmon Tom Cruise: Do të xhirohet ‘Top Gun 2’

Tom Cruise ka konfirmuar se do të xhirohet një vazhdim i filmit klasik nga viti 1986, “Top Gun”. Aktori e ka dhënë lajmin gjatë një interviste në një televizion australian ditën e mërkurën. Tom Cruise në rolin e Pete ‘Maverick’ Mitchell në “Top Gun” (Moviestore/Rex) Nikoqirja e emisionit Sunrise, Samantha …

Lexo më shumë »