Fillimi / Kulture

Kulture

Arti dhe dizajni i filmit shqiptar në një katalog

unnamed-3-6 (1)

Nga Ben Andoni U nis si ekspozitë me titullin “Arti dhe dizajni i filmit shqiptar” dhe nga mesi i prillit dhe deri në qershor të vitit 2016 në Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë përshfaqi për publikun e gjerë kronologjinë e grafikës së posterave dhe pllakateve të kinemasë shqiptare, që …

Lexo më shumë »

Sihana Badivuku do të performojë me Filharmoninë e Maqedonisë

sihana

Sihana Badivuku, do të interpretoj si soliste veprat virtuoze “bravura” të literatures violinistike si: Ravel “Rapsodi Tzigane” dhe Saint Saens “Introduksion & Rondo Capriciosso”, shkruan KultPlus. Violinistja e njohur shqiptare Sihana Badivuku, në koncertin e Filharmonisë së Maqedonisë, do të interpretoj si soliste nën dirigjimin e dirigjentit japonez So Avatsuji, shkruan …

Lexo më shumë »

Kjo këngëtare i ka thënë ”Po” Trump

kengetarja

Këngëtarja Azealia Banks, renditet ndër të paktat që ka pranuar në rrjetin social Facebook të këndojë në ceremoninë e betimit të Presidentit Trump gjatë ditës së nesërme. Jemi vetëm pak orë larg ceremonisë dhe ende nuk e dimë saktësisht se cilët artistë do të performojnë në skenë për këtë rast. …

Lexo më shumë »

Sllovaki/ Hapet ekspozita me fotot e Alpeve Shqiptare

fotot-316x200_1484736208-7831345

Një ekspozitë me fotografi të natyrës nga Alpet Shqiptare, konkretisht nga Lumi i Gashit dhe Curraj i Epërm Tropojë, është hapur në Zilina-Sllovaki. Ekspozita fotografike është organizuar nga studentë dhe pedagogë të Universitetit të Pragës – Fakultetit i Shkencave të Natryrës, të cilët verën e kaluar vizituan këto dy zona …

Lexo më shumë »

Tom Hardy në rolin e James Bond

hanks

Tom Hardy, ka konfirmuar se do të jetë agjenti i ardhshëm i 007. Ka pasur aktorë të shumtë që janë deklaruar se do të luanin James Bondin e ardhshëm, që kur Daniel Graig njoftoi se do të ndërpriste rolin e tij. Aktori që e ka konfirmuar tashmë një gjë të …

Lexo më shumë »