Fillimi / Mister

Mister

Kriza bërthamore: Parashikimi i frikshëm i vitit 1962

A rrezikon bota një luftë bërthamore? Ky është shqetësimi që ndan bota në ditët e sotme, kur Koreja e Veriut ka përshpejtuar përgatitjet për programin bërthamor. Por një letër e vitit 1962 dukej se e parashikonte këtë skenar të frikshëm. Ish-kryeministri britanik, Harold Macmillan i shkruante në atë kohë presidentit …

Lexo më shumë »

Sulme djajsh në një fabrikë të tekstilit

Në një fabrikë në Matsapha të Svazilendit, të premten e kaluar u ndal puna, pasi që dy punëtorë u rrëzuan pa ndonjë shkak dhe filluan të bërtisnin. Punët u përkeqësuan edhe më shumë, pasi që edhe tri punëtore u sëmurën të hënën, duke pohuar se kishin parë gjëra të çuditshme …

Lexo më shumë »

Fenomenet më të çuditshme natyrore në Tokë

Nëna Natyrë ka shumë fenomene të çuditshme natyrore, të cilat njerëzit i kanë studiuar për një kohë të gjatë. Disa prej fenomeneve më të çuditshme natyrore në Tokë përfshijnë një vorbull nënujorë dhe një ishull që dominohet nga 43 milionë gaforre. Dhe në Havai ka disa pemë të cilat duken sikur vepra …

Lexo më shumë »

Ylli artificial i Rusisë arrin në orbitë

‘Ylli artificial’ i Rusisë, Mayak, ka arritur me sukses në orbitë, që është rrugës për t’u bërë një nga objektet më të ndritshme në qiellin e natës. Sateliti u lansua nga porti i hapësirës Baikonur më 14 korrik, dhe shpalosi reflektorin e tij të diellit sapo arriti në orbitë. Shikuesit …

Lexo më shumë »

10 Zbulime të pashpjegueshme nga lashtësia

Ja cilat janë 10 zbulimet e pashpjegueshme nga lashtësia: 10. Çeliku nga Damasku Shpata nga Damasku të cilat ruajnë tehun e tyre edhe pasi që të prejnë nëpër gurë apo me 9. Shtyllat e Hekurit në Delhi Shtylla 1600 vjeçare të vjetra të cilat të mahnitin pasi që janë rezistente …

Lexo më shumë »

Ribashkimi misterioz pas 18 viteve

Linda para 18 viteve ua shpëtoi jetën disa shimpanzëve Ka mbi 18 vjet që kur aktivistja mjedisore, Linda Koebner kishte shpëtuar gjashtë shimpanzët nga fataliteti. Ajo kishte punuar me ta në një laborator dhe një herë kur u zbulua një kurë për hepatit, u tha se shimpanzetë nuk ishin më …

Lexo më shumë »