Fillimi / Ndërkombëtare

Ndërkombëtare

Presidenti i Katalonjës mund të arrestohet të hënën

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont mund të arrestohet të hënën. Lajmi është publikuar nga e përditshmja katalanase ‘Ara’. Prokuroria spanjolle të hënën do të zyrtarizojë akuzat të hënën e ardhshme kundër tij dhe qeverisë katalanse për rebelim. Puidgemont dhe ministrat e tij u shkarkuan nga postet të premten me vendim …

Lexo më shumë »

Presidenti i Parlamentit Evropian: Askush në Evropë nuk do të njohë pavarësinë e Katalonjës

Askush në Bashkimin Evropian nuk do të njohë votën e Parlamentit katalanas për shpalljen e pavarësisë, deklaroi në “Twitter” presidenti i Parlamentit Evropian, Antonio Tajani. Tajani theksoi se “shpallja e pavarësisë është në kundërshtim me shtetin e së drejtës, kushtetutën e Spanjës dhe statusin e autonomisë së Katalonjës, të cilat …

Lexo më shumë »

Kryeministrja serbe: Gjykatësit serbë nuk betohen para Thaçit

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, tha të premten se gjykatësit dhe prokurorët serbë nuk e kanë bërë betimin para presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, porse kanë dhënë deklaratë të veçantë dhe neutrale. “Që të keni informacione të sakta: gjykatësit tanë nuk kanë bërë kurrfarë betimi, por kanë dhënë një deklaratë …

Lexo më shumë »

Pavarësia Katalonjës, Spanja ka filluar të marrë masat e para

Qeveria spanjolle ka filluar që të marrë masat e para që kur paralamenti katalas votoi për shpalljen e pavarësisë. Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy ka ‘zhveshur’ zyrtarët më të lartë të policisë së Katalonjës nga kompetencat e tyre. Demostratat pro dhe kundër pavarëisë kanë vazhduar gjatë gjithë natës, raporton BBC. …

Lexo më shumë »

Kina nis trenin e parë të mallrave drejt Sllovakisë

Një tren i ri mallrash do të funksionojnë midis Kinës dhe Sllovakisë. Treni me destinacion Bratislavën, u nis të premten nga Daliani i Kinës me 41 kontejnerë. Li Meng, zëvendës menaxheri i një firme logjistike të provincës Liaoning, thotë se shërbimi i ri do të jetë më efikas për transportin …

Lexo më shumë »

Uashingtoni sanksionon 39 kompani ruse të armatimeve

SHBA publikoi të premten një listë prej 39 kompanish ruse të armatimeve që i është ndaluar e drejta për të tregtuar, sipas një ligji të ri amerikan. “Në mesin e këtyre kompanive që kanë marrëdhënie me ushtrinë dhe agjencitë e shërbimeve sekrete të Rusisë renditen grupe të mëdha të eksportuesve …

Lexo më shumë »

Infektoi me HIV 32 femra, e pëson keq i riu italian

Drejtësia italiane ka dënuar me 24 vite burg shtetasi Valentino Talluto, 33 vjeç, të akuzuar për infektimin e 32 grave me HIV. Mediat italiane raportojnë se 33-vjeçari i kishte njohur gratë në chat dhe më pas kishte kryer marrëdhënie seksuale me to, duke i infektuar me HIV. Ai kishte kryer …

Lexo më shumë »