Fillimi / Ndërkombëtare

Ndërkombëtare

Kina izolon Korenë, kufizon furnizimin me naftë

Kina, aleatja më e madhe e Koresë së Veriut, ka kufizuar furnizimin e saj me naftë e do të reshtë së bleri tekstile nga vendi i izoluar politikisht. Pekini është partneri më i rëndësishëm tregtar i Penianit dhe një prej burimeve të vetme të tij për monedhën rezistente ndaj zhvlerësimit. …

Lexo më shumë »

Demarkacioni e dërgon Haradinajn në Mal të Zi

Kryeministri Ramush Haradinajn vizitën e parë jashtë shtetit do ta realizojë në Tiranë dhe më pas pritet ta vizitojë Podgoricën, ku me autoritet shtetëror atje do ta diskutojë çështjen e demarkacionit të kufirit mes dy vendeve. Pala kosovare shpreson që kjo marrëveshje mund të rinegociohet, përderisa ajo malazeze e sheh …

Lexo më shumë »

Katër emigrantë të vdekur në brigjet e detit Marmara

Katër persona kanë humbur jetën në një anije peshkimi që u fundos në bregdetin Turk, në detin Marmara, thuhet në njoftimin e rojeve të bregdetit. Anija është fundosur në provincën veriperëndimore të Kocaelit, vetëm pak kohë pasi personat në anije kishin kërkuar ndihmë. Në njoftim thuhet se 38 migrantë janë …

Lexo më shumë »

Ligji i arsimit për pakicat në Ukrainë, diskriminues

Presidenti rumun, Klaus Iohannis ka anuluar vizitën në Kiev pas vendimit të Ukrainës për të ndryshuar ligjin e arsimit për pakicat, njoftoi sot agjencia rumune e lajmeve “Mediafax”. Iohannis e njoftoi presidentin ukrainas, Petro Poroshenko gjatë takimit të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, në Nju Jork, se ai e ka …

Lexo më shumë »

Tërmeti në Meksikë: Rritet numri i viktimave

Ka shkuar në 273 numri i viktimave nga tërmeti i frikshëm 7.1 ballë në Meksikë. Qindra shtëpi dhe ndërtesa janë shkatërruar, ndërkohë që miliona banorë janë pa energji elektrike në shtëpitë e tyre. Lajmi për rritjen e numrit të viktimave u njoftua nga ekipet e shërbimeve të emergjencës. Është dita …

Lexo më shumë »

Pavarësia e Katalonjës: Bastisje dhe arrestime në Barcelonë

Me fuqinë e pushtetit autoritetet spanjolle përpiqen t’i ndalojnë njerëzit në Katalonjë që të mos e mbajnë referendumin për pavarësinë. Një sërë arrestimesh flasin për acarimin e gjendjes. Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy u ka bërë thirrje udhëheqësve rajonalë të Katalonjës që të anulojnë një referendum të planifikuar për t’u shkëputur …

Lexo më shumë »