Botë

Putin dhe Erdogan takohen më 28 shtator në Turqi

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij turk, Recep Tayyip Erdogan, janë pajtuar përmes një bisede telefonike për t’u takuar në Ankara më 28 shtator, raporton agjencia ruse e lajmeve, TASS. “Është vendosur… për të vazhduar me shkëmbimin e opinioneve në agjendën rajonale dhe bilaterale gjatë një takimi …

Lexo më shumë »

K. Veriore publikon video propagandiste duke ia shkatërruar SHBA-së aeroplanmbajtësin

Koreja Veriore e ka publikuar një video propagandiste e cila e shfaq një aeroplanmbajtës amerikan duke u bombarduar nga një raketë e lëshuar nga Peniani. Pamjet janë publikuar nga ueb-sajti propagandistik shtetëror i Koresë Veriore, DPRK Today, pak orë pasi bombarduesit amerikanë fluturuan në hapësirën ajrore ndërkombëtare pranë bregdetit lindor të …

Lexo më shumë »

Kina izolon Korenë, kufizon furnizimin me naftë

Kina, aleatja më e madhe e Koresë së Veriut, ka kufizuar furnizimin e saj me naftë e do të reshtë së bleri tekstile nga vendi i izoluar politikisht. Pekini është partneri më i rëndësishëm tregtar i Penianit dhe një prej burimeve të vetme të tij për monedhën rezistente ndaj zhvlerësimit. …

Lexo më shumë »

Katër emigrantë të vdekur në brigjet e detit Marmara

Katër persona kanë humbur jetën në një anije peshkimi që u fundos në bregdetin Turk, në detin Marmara, thuhet në njoftimin e rojeve të bregdetit. Anija është fundosur në provincën veriperëndimore të Kocaelit, vetëm pak kohë pasi personat në anije kishin kërkuar ndihmë. Në njoftim thuhet se 38 migrantë janë …

Lexo më shumë »

Tërmeti në Meksikë: Rritet numri i viktimave

Ka shkuar në 273 numri i viktimave nga tërmeti i frikshëm 7.1 ballë në Meksikë. Qindra shtëpi dhe ndërtesa janë shkatërruar, ndërkohë që miliona banorë janë pa energji elektrike në shtëpitë e tyre. Lajmi për rritjen e numrit të viktimave u njoftua nga ekipet e shërbimeve të emergjencës. Është dita …

Lexo më shumë »

‘Bomba’ verbale e Penianit: Sanksionet s’na ndalojnë

Sanksionet dhe presioni jo vetëm nuk na ndalojnë, por përkundrazi do ta përshpejtojnë akoma më shumë programin tonë bërthamor. Në një deklaratë të fortë të saj, Ministria e Jashtme koreano-veriore e cilësoi raundin e ri të kufizimeve të OKB-se si “aktin më të mbrapshtë, joetik dhe çnjerëzor të armiqësisë”. “Lëvizjet …

Lexo më shumë »