Botë

Presidenti i Katalonjës mund të arrestohet të hënën

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont mund të arrestohet të hënën. Lajmi është publikuar nga e përditshmja katalanase ‘Ara’. Prokuroria spanjolle të hënën do të zyrtarizojë akuzat të hënën e ardhshme kundër tij dhe qeverisë katalanse për rebelim. Puidgemont dhe ministrat e tij u shkarkuan nga postet të premten me vendim …

Lexo më shumë »

Presidenti i Parlamentit Evropian: Askush në Evropë nuk do të njohë pavarësinë e Katalonjës

Askush në Bashkimin Evropian nuk do të njohë votën e Parlamentit katalanas për shpalljen e pavarësisë, deklaroi në “Twitter” presidenti i Parlamentit Evropian, Antonio Tajani. Tajani theksoi se “shpallja e pavarësisë është në kundërshtim me shtetin e së drejtës, kushtetutën e Spanjës dhe statusin e autonomisë së Katalonjës, të cilat …

Lexo më shumë »

Pavarësia Katalonjës, Spanja ka filluar të marrë masat e para

Qeveria spanjolle ka filluar që të marrë masat e para që kur paralamenti katalas votoi për shpalljen e pavarësisë. Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy ka ‘zhveshur’ zyrtarët më të lartë të policisë së Katalonjës nga kompetencat e tyre. Demostratat pro dhe kundër pavarëisë kanë vazhduar gjatë gjithë natës, raporton BBC. …

Lexo më shumë »

Kina nis trenin e parë të mallrave drejt Sllovakisë

Një tren i ri mallrash do të funksionojnë midis Kinës dhe Sllovakisë. Treni me destinacion Bratislavën, u nis të premten nga Daliani i Kinës me 41 kontejnerë. Li Meng, zëvendës menaxheri i një firme logjistike të provincës Liaoning, thotë se shërbimi i ri do të jetë më efikas për transportin …

Lexo më shumë »

Uashingtoni sanksionon 39 kompani ruse të armatimeve

SHBA publikoi të premten një listë prej 39 kompanish ruse të armatimeve që i është ndaluar e drejta për të tregtuar, sipas një ligji të ri amerikan. “Në mesin e këtyre kompanive që kanë marrëdhënie me ushtrinë dhe agjencitë e shërbimeve sekrete të Rusisë renditen grupe të mëdha të eksportuesve …

Lexo më shumë »

Presidenti Trump e senatori Corker shahen në Twitter

Presidenti amerikan Donald Trump shkëmbeu mesazhe fyese në Twitter me senatorin e partisë së tij republikane nga Tenesi, Bob Corker. Trump shkruante se kishte refuzuar ta mbështeste zotin Corker për një garë për rikandidim, gjë që e detyroi senatorin të tërhiqej nga gara, duke thënë se ai i ishte “lutur” …

Lexo më shumë »

Ish-polici serb lirohet nga akuza për akte çnjerëzore

Ish-polici Milan Gavriloviq u lirua nga akuzat për kryerje aktesh çnjerëzore kundër të burgosurve joserbë që po transportoheshin midis kampeve të burgimit në zonën e Prijedorit në vitin 1992. Gjykata shtetërore në Sarajevë të premten e shpalli Milan Gavriloviqin të pafajshëm për krime në komunën e Prijedorit nga maji deri …

Lexo më shumë »