Europë

Infektoi me HIV 32 femra, e pëson keq i riu italian

Drejtësia italiane ka dënuar me 24 vite burg shtetasi Valentino Talluto, 33 vjeç, të akuzuar për infektimin e 32 grave me HIV. Mediat italiane raportojnë se 33-vjeçari i kishte njohur gratë në chat dhe më pas kishte kryer marrëdhënie seksuale me to, duke i infektuar me HIV. Ai kishte kryer …

Lexo më shumë »

Kush mund ta marrë sot Nobelin për Paqe? Kancelarja gjermane apo një gazetar turk? Papa apo një bloger nga Arabia Saudite?

Nga Enver Robelli Tashmë janë dhënë çmimet më të rëndësishme të Nobelit. Për kimi, biologji, letërsi… Sot ndahet çmimi Nobel për Paqe, mbase më i rëndësishmi. Kjo mirënjohje ndërlidhet edhe me Kosovën: e ka marrë Nëna Terezë, një shqiptare, e ka marrë Martti Ahtisaari, mes tjerash edhe për hapjen e …

Lexo më shumë »

Refugjatët/ Danimarka nxjerr ushtrinë në kufi me Gjermaninë

Danimarka ka vendosur ushtarë në kufirin me Gjermaninë, me qëllimin të përforcohen në këtë mënyrë kontrollet e policisë në afërsi të landit gjerman Schleseig-Holsteinit. Masa të tilla janë ndërmarrë që prej janarit të vitit 2016, kur drejt veriut të Europës, e sidomos Gjermanisë, vërshuan qindra e mijëra refugjatë. Por, ndërsa …

Lexo më shumë »

ISIS merr përgjegjësinë për sulmin në Francë

Shteti Islamik (ISIS) ka thënë sot se sulmuesi i cili kreu sulmin vdekjeprurës me thikë dje në Marsejë të Francës ishte ushtari i saj. Dy persona u vranë në sulmin me thikë në stacionin e trenit “Saint Charles” në Marsejë, sipas mediave mediat franceze, transmeton Express. Sulmuesi është qëlluar me …

Lexo më shumë »