Kosovë

Wollack: Më shumë gra duhet të përfshihen në politikë

  Presidenti i Institutit Demokratik Kombëtar Amerikan (NDI), Kenneth Wollack, ka thënë se për aq kohë sa ka qëndruar në Kosovë ka ndjerë frymën e demokracisë dhe se ka parë edhe energjinë politike pozitive. Këto komente ai i ka bërë gjatë një bashkëbisedimi me studentë të universiteteve të akredituara në …

Lexo më shumë »

BE është mbështetësi më i madh në Kosovë sa i përket ndihmës financiare

Ministri i Financave Bedri Hamza ka pritur sot në takim drejtorin e Përgjithshëm për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim të Komisionit Evropian Christian Danielsson, ku diskutuan për vazhdimin e bashkëpunimit ndërinstitucional ndërmjet Ministrisë së Financave dhe Bashkimit Evropian. Sipas ministrit Hamza, Bashkimi Evropian është mbështetësi më i madh në Kosovë …

Lexo më shumë »

Demarkacioni/ Komisioni ka një njoftim të ri

Komisioni Shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror, duke vepruar sipas vendimit për emërimin e tij, nr. 01-04, dt. 22.9.2017, të Qeverisë së Kosovës, deri më tash ka mbajtur disa takime pune, në të cilat, në mënyrë të organizuar, ka analizuar pjesë të materialeve të punës të ish-Komisionit Shtetëror …

Lexo më shumë »

Heldt: Kosova është Evropë dhe do të jetë pjesë e Unionit

Ambasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt ka deklaruar se pas një bllokade politike, shpreson që dialogu konstruktiv politik do të vazhdojë dhe do t’i mundësojë Kosovës të përparojë në rrugën e saj drejt prosperimit dhe integrimit euro-atlantik. Këto komente ambasadori Christian Heldt i bëri me rastin e pritjes për shënimin …

Lexo më shumë »

Ambasadorja turke: Do vazhdojmë të ndihmojmë Kosovën

Ambasadorja e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç dhe drejtori i TIKA-s, Hasan Burak Ceran, të shoqëruar nga kryetari i Komunës, Agim Bahtiri, nënkryetarët Faruk Mujka e Eroll Zekeria dhe drejtori i Drejtorisë për Arsim, Skender Avdiu, ka vizituar Shkollën fillore të mesme të ultë “Andon Zako Çajupi”, me ç’rast nga …

Lexo më shumë »

Thaçi: Joe Biden ishte zëri i Kosovës në kohë të vështira

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar me ish zv. Presidentin amerikan Joe Biden. Thaçi, ka thënë se përjteësisht populli shqiptar do t’i jetë mirënjohës, pasi në ditët e vështira, Biden ishtë zëri ynë, shkruan Indeksonline. “Gjatë qëndrimit në SHBA, pata kënaqësinë ta takoj mikun tim dhe të Kosovës, ish zv. …

Lexo më shumë »