Fillimi / Op – ed

Op – ed

Cili je ti, Mustafa Nano?

Nga Rudina Hajdari Kush është ky Mustafa Nano për të gjykuar se kujt i ngrihet apo jo statuja? Ky një ish kandidat i dështuar i Partisë Demokratike që zvarritet në dështimin e tij, si në ujërat e gazetarisë ashtu edhe të politikës përmes një sulmi ndaj Azem Hajdarit? Mustafa Nano e …

Lexo më shumë »

Koha e përgjimeve

Frika e kryeministrit dhe anëtarëve të kabinetit për video-përgjimet. Dilemat nëse shërbimet inteligjente të partnerëve ndërkombëtarë mund të kenë material komprometues për elitën politike në implikim me segmente të botës së krimit. A do ndodhë skenari maqedonas, ku nga skandali i përgjimeve u rrëzua qeveria e Gruevskit? “Qoftë edhe njëri …

Lexo më shumë »

Pse Mona dhe Luli po na bëjnë për budallenj?

Nga Kushtrim Kentrusha Kohë të këqija po vijnë! Ky vend rrezikon të bjerë nv greminën e moralit publik. Jo nga krimi, se ai gjithmonë aty ka qenë, si një plagë e hapur që infektohet përherë e më thellë, në trup të shoqërisë sonv. Po nga ata që me një kazus bosh, …

Lexo më shumë »

Rigerta; Lotë krokodili apo të sinqertë

Klaudia Malaj Vajza nga Mirdita përloti shqiptarë dhe të huaj me sloganin e saj në Kuvendin e Shqipërisë, ku nuk kërkonte gjë tjetër veçse “Ujë dhe rrugë”. Të shumta kanë qenë reagimet pas atij fjalimi në foltoren e “gjithçka ndodh”. Në atë vend ku të gjithë i kalojnë gënjeshtrat me …

Lexo më shumë »

Facebook: Rrjeti social më anti social

Autore: Klaudia Malaj/ Në ditët e sotme, më saktë thënë, prej prej 13 vjetësh, shoqëria në mbarë botën ndryshoi vetëm me një klik. I referohem vitit 2004 kur shoqëria në mbarë botën, si kurrë më parë, nisi të përqafonte gjerësisht rrjetin social Facebook. Për të pasur këtë rrjet iu mjafton …

Lexo më shumë »

Ta duam Atdheun si shqiptarët Amerikën

Nga Mustafa Nano I dashur Zoran! Duke lexuar letrën tuaj, e kapa veten buzagaz në momentin kur ju merreshit me një ide paranojake të atyshme, sipas së cilës letërkëmbimi ynë është pjesë e një plani për t’ia bërë jetën më të lehtë Presidentit Vuçiq në dialogun e brendshëm mbi Kosovën. Me …

Lexo më shumë »