Fillimi / Opinione nga Bota

Opinione nga Bota

ANALIZA/ Tragjedia greke, akti V

Nga Roger Cohen Pas gati një dekade në Greqi, David Horner, president i Kolegjit Amerikan të Greqisë, i ka parë të gjitha: zemërim kundër amerikanëve nën Xhorxh W. Bush, afër përkuljes nën Barak Obamën dhe pa asnjë druajtje tani që Donald Trump është president. “Ne kemi shkuar në mënyrë të …

Lexo më shumë »

Akrepat e shqiptarëve në sahatkullat maqedone

Përpjekja për ta paraqitur shoqërinë shqiptare pa alternativë politike e civile, ndërkohë që ajo është prezente dhe shumë aktive, e bënë edhe më problematike marrëdhinen që mund të krijojë politika maqedonase me një pjesë të shqiptarëve, duke ua hequr atyre akrepat e orës politike Emin AZEMI Nga segmente të caktuara …

Lexo më shumë »

Sherr politik me tualetet alla-turka

Një qendër kulturore në Këln instalon “tualete që respektojnë kulturat e tjera”. Fjala është për tualetet alla-turka që përdorin kryesisht myslimanët. Reagimet ndaj kësaj ideje janë të forta, edhe nga bota myslimane. Integrimi i të huajve në Gjermani nuk është i lehë. Ata duhet të mësojnë një gjuhë të huaj, …

Lexo më shumë »

Sa të pavarur vërtet janë gjykatësit gjermanë?

Nga: Maximiliane Koschyk Grindja për reformën në drejtësi të Polonisë ka sjellë sërish në fokus pavarësinë e drejtësisë. Në Gjermani ajo konsiderohet shtylla bazë e shtetit ligjor. Por a cënohet nganjëherë kjo pavarësi? Në shtetin ligjor pavarësia e gjykatësve nuk është privilegj por detyrim. Në Gjermani kjo është e sanksionuar …

Lexo më shumë »